Log ind

Udvalg

Databaseudvalget

Vedtægter for databaseudvalget

    • Peter Brown - Formand
    • Peter Gimsing
    • Jan Maxwell Nørgaard
    • Anne Bukh
    • Hans Hasselbalch
    • Ole Terkelsen  (Kompetencecenter)
    • Paw Jensen (repræsentant for Danske Regioner) 

DRG-udvalget

    • Erik Andersen (formand) 
    • Lars Kjeldsen
    • Anne Bukh 
    • Hanne Vestergaard
    • Lene Meldgaard Knudsen
    • Bjarne Anker Jensen

DHS-inspektor

    • Region Nord:
      Overlæge Jesper Stentoft, Århus 
    • Region Syd:
      Andreja Dimitrijevic, OUH 
    • Region Øst:
      Ole Weis Bjerrum
    • Junior:
      Søren Ramme Nielsen
      Carsten Niemann

Vurderings- og ansættelsesudvalg

    • Region Nord: 
      Overlæge Herdis Larsen, Viborg Sygehus 
      Ledende overlæge, dr.med, Anne Bukh, Aalborg Sygehus
      Overlæge Stanislaw Pulczynski, Holstebro Sygehus
      Henrik Frederiksen, DHS-repræsentant
       
    • Region Syd:
      Overlæge Paul Gram-Hansen, Odense Universitetshospital 
      Overlæge Torben Mourits-Andersen, Sydvestjysk Sygehus, Esbjerg 
      Overlæge Torben Plesner, Vejle Sygehus
      Ole Weis Bjerrum, DHS-repræsentant
       
    • Region Øst: 
      Overlæge Lisbeth Enggaard, Herlev Sygehus 
      Uddannesesansvarlig overlæge Klas Raaschou-Jensen, Roskilde Sygehus
      Overlæge, Ph.D, Ida Schiødt, Rigshospitalet
      Overlæge Preben Philip, Næstved Sygehus
      Overlæge Jesper Stentoft, DHS-repræsentant
       
    • Specialerepræsentant, DHS: 
      Overlæge Ole Weis Bjerrum, Rigshospitalet (formand) 
      Henrik Frederiksen
      Jesper Stentoft
       
    • Yngre lægers speciale repræsentant: 
      Udpegning afventes
       
    • FAYL repræsentant: 
      Afd.læge Kim David, Odense Universitetshospital
       
    • Suppleanter: 
      Overlæge Hanne Vestergaard, Odense Universitetshospital
      Overlæge Ivan Andersen, Odense Universitetshospital 

DSIM-koordineringsudvalget

  • Dorthe Rønnov-Jessen

EHA-repræsentant

  • Ole Weis Bjerrum

ISH-Councellor

  • Dorthe Rønnov-Jessen

Hæmatologisk fælles DMCG

Vedtægter for Hæmatologisk Fælles DMCG

  • Anne Bukh (formand)
  • Jan Maxwell Nørgaard 
  • Francesco d'Amore
  • Niels Abildgaard
  • Hans C Hasselbalch
  • Peter Brown
  • Paw Jensen

Transfusionsmedicinsk Råd

  • Peter-Diedrich Jensen

Rekommandationsudvalget for allogene transplantationer

Kommissorium

  • Henrik Sengeløv (Formand)
  • Peter Brown
  • Bendt Nielsen
  • Niels Abildgaard
  • Doris Hovgaard
  • Lene M. Knudsen
  • Ilse Christiansen
  • Niels Jacobsen
  • Jan Nørgaard Maxwell
  • Carsten Heilmann
  • Morten Krogh-Jensen
  • Henrik Hasle
  • Lars Vindeløv
  • Gitte Olesen
  • Niels Smedegaard Andersen

Uddannelsesudvalg

 Kommissorium

  • Jette Sønderskov Gørløv (Formand)
  • Rie Sander (Sekretær, Yngre læge repræsentant i Region Nord)
  • Ilse Christensen (Hovedkursusleder)
  • Erik Segel (Århus)
  • Herdis Larsen (Viborg)
  • Jørn Starklint (Holstebro)
  • Per Hansen (Esbjerg)
  • Claus Marcher (Odense)
  • Claudia Schoellkopf (Roskilde)
  • Jindrich Mourek (Yngre læge repræsentant Region Øst)
  • Lisbeth Enggaard (Herlev)

Yngre Hæmatologers Uddannelseudvalg

Består fra 1.maj 2012 af:

  • Claus Marcher, DHS-repræsentant
  • Ida Blok Sillesen, DHS repræsentant
  • Rie Sander (2009-2013), Region Nord
  • Lene Jepsen (2010-2014), Region Syd
  • Ida Kristensen (2010-2014), Region Syd
  • Trine Silkjær (2011-2015), Region Nord
  • Dorte Tholstrup (2012-2016 ), Region Øst
  • Anne Mylin (2012-2016 ), Region Øst